суббота, 9 ноября 2013 г.

V Олімпійські ігри Стокгольм , 5 мая- 22 липня 1912

Олімпійські ігри в Стокгольмі стали найбільш значною подією в історії олімпіад як за масштабами змагань та їх спортивно -технічному рівню , так і за суспільним резонансом . В Іграх взяли участь 2,5 тисячі спортсменів з 28 країн . Особливо велике значення мали ці Ігри для розвитку легкої атлетики . У 1912 р. була створена Міжнародна любительська легкоатлетична федерація ( ІААФ ) , і з цього року розпочалася офіційна реєстрація світових рекордів. Програма змагань у Стокгольмі була найбільш близька до програми наступних олімпіад , а результати переможців стали еталоном майстерності легкоатлетів тих років.
Найкращим атлетом олімпійських ігор став американець індіанського походження Джим Торп , який виграв змагання з п'ятиборства і десятиборства . У п'ятиборстві переможець визначався за сумою місць , зайнятих ним в окремих видах (після трьох видів до метання диска допускалися 12 кращих , потім до бігу на 1500 м - 6 осіб). Торп чотири рази був першим і один раз ( у метанні списа) - ​​третім. Він показав наступні результати : довжина - 7,07 , спис - 46,71 , 200 м -22,9 , диск - 35,57 , 1500 м - 4,44,0 . З 7 очками він упевнено вийшов на перше місце ( норвежець Фердинанд Бі набрав 16 очок). У змаганнях з десятиборства Торп показав наступні результати : 11,2 - 6,79-12,89-1,87-52,2-15,6-36,98-3,25-45,70 - 4.40,1 і з сумою 8412 , 955 на 688 очок обійшов другого призера . Крім того , Торп виступав у стрибках у висоту ( 1,87 ) і посів п'яте місце. Однак усе це не завадило американським расистам почати цькування «кольорового » чемпіона. Вони клеветнически звинуватили його в професіоналізмі і добилися анулювання результатів Торпа . Расисти настільки знахабніли , що твердо вирішили позбавити медалі ще одного «кольорового » : найсильнішого спринтера Говарда Дрю вони перед фінальним забігом замкнули в готелі і не випустили на старт.
Переможцем у бігу на 100 і 200 м став Ральф Крейг , який 36 років потому виступав в олімпійських змаганнях з вітрильного спорту . У півфінальному забігу на 100 м Дональд Ліппінкотт встановив світовий рекорд - 10,6 . Всього на Іграх було покращено 20 олімпійських рекордів , 8 з яких стали світовими. Особливо відзначився фінн Ханнес Ко-лехмайнен , поєдинок якого з французом Жаном Буено в бігу на 5000 м був самим захоплюючим видовищем Стокгольмських ігор. Ко-лехмайнен завоював три золоті медалі та одну срібну . Він мав відмінні шанси на медаль і в командному бігу на 3000 м , де показав у півфіналі кращий результат. Але команда Фінляндії до фіналу не потрапила. Цікаво , що в змаганнях марафонців виступав брат триразового олімпійського чемпіона - Т. Ко-лехмайнен , проте він не витримав напруженої боротьби і зійшов з дистанції за 3 км до фінішу , хоча перебував у групі лідерів.
За існуючим правилам в кожному виді легкої атлетики від країни могли виступати 12 осіб. Змагання зі стрибків у довжину і потрійним проходили в трьох підгрупах . Кожен атлет отримував 3 спроби , а 3 спортсмени з кращими результатами отримували по 3 додаткові спроби. У командних змаганнях у фінал допускалися по 3 колективу . Неофіційний командний залік вівся також тільки з трьох перших місць (золота медаль - 3 очка , срібна - 2 , бронзова - 1).