пятница, 8 ноября 2013 г.

IV Олімпійські ігри Лондон , 27 квітня - 29 жовтня 1908

Спочатку IV Олімпійські ігри передбачалося провести в Римі. Італійці гаряче ратували за це право , а в 1907 р. несподівано відмовилися. Вибір припав на Лондон . У короткий термін тут був побудований чудовий стадіон .
Організаційний комітет розробив програму змагань , яка вперше була послана для схвалення в Міжнародний олімпійський комітет . Таким чином , було покладено край беззастенчивому пристосуванню програми ігор до інтересів країни-організатора . У період підготовки до Олімпіади були розроблені міжнародні правила з багатьох видів спорту , які лягли в основу правил , що діють і понині.
У змаганнях з 20 видів спорту прийняло участь понад 2000 спортсменів з 23 країн , в тому числі і з Росії. Російська команда , що складалася з 5 чоловік , завоювала одну золоту медаль (Н. Панін - Коломенкін у фігурному катанні ) і дві срібні ( борці класичного стилю легковаговик Н. Орлов і важкоатлет Н. Петров) . Представник Росії виступив і в легкоатлетичних змаганнях . У марафонському бігу йому дісталося 19- е місце.
Змагання легкоатлетів проходили в 27 видах. У порівнянні з Іграми 1904 програма була доповнена стаєрських бігом , естафетою , ходьбою , метанням списа. Результати в цілому виявилися виключно високими. Майже у всіх видах були поліпшені олімпійські рекорди. Сенсаційними стали невдачі американців у спринті. 4 роки тому вони завоювали тут 4 золоті медалі , а в Лондоні - жодної : бігу на 60 м не було в програмі , 100 і 200 м виграли південноафриканець і канадець , а у фіналі на 400 м американець Д. Карпентер хоч і переміг з дуже високим результатом ( 47,8 ) , але був дискваліфікований за те , що штовхав англійця У. Холсуелла . Судді призначили повторний фінал , але два інших американця - У. Робінсон і Д. Тейлор на знак солідарності зі своїм співвітчизником виступати відмовилися. Довелося Холсуеллу втекти одному , а інші медалі залишилися не розіграними . Це єдиний випадок в історії олімпійською легкої атлетики , коли у фіналі виступав тільки одна людина.
Джон Тейлор , який відмовився від боротьби за медаль у бігу на 400 м , добув її в естафеті. Тейлор був першим негром , який завоював звання олімпійського чемпіона.
Старт марафонського пробігу давався у Віндзорі . На прохання членів королівської сім'ї місце старту було віднесено до балкону Віндзорського палацу , і , таким чином , дистанція збільшилася до 42 км 195 м. З тих пір така довжина марафонської дистанції стала класичною , хоча на двох наступних іграх вона і змінювалася. Драматично склався фініш марафонського забігу 1908 Італієць
Дорандо Пієтро першим вбіг на стадіон , але за кілька метрів до кінця дистанції впав. Суддя і лікар допомогли йому дійти до фінішу. Це і вирішило долю золотої медалі . Її вручили американцеві Хейес . Пієтро був дискваліфікований за сторонню допомогу .
Серед призерів Олімпіади звертають на себе увагу два прізвища - В. Ярвінен і Ж. Андре . Вернер Ярвінен - батько видатних фінських легкоатлетів Ахіллеса і Матті Ярвіненов , які завоювали всесвітню популярність. Жо Андре в роки другої світової війни за активну участь в русі Опору був страчений гітлерівцями . Його син Жан , льотчик авіаполку «Нормандія -Неман » , був удостоєний звання Героя Радянського Союзу.
« Гумовий людина» Рей Юрі знову виграв всі змагання по стрибках з місця. Це був останній олімпійський старт 35- річного спортсмена , який в дитинстві переніс поліомієліт у важкій формі і протягом декількох років не міг ходити. Юрі виступав на трьох олімпіадах поспіль і жодного разу не був другим. Він завоював 8 золотих олімпійських медалей , а також 2 золоті медалі на позачергових Олімпійських іграх 1906 Більш повну колекцію золотих медалей зумів згодом зібрати лише одна людина - Пааво Нурмі . Крім Юрі великого успіху домігся в Лондоні ще один американський легкоатлет - Джон Фланаган . Він завоював третю золоту медаль у метанні молота на третій олімпіаді поспіль . Крім того , Фланаган отримав в 1904 р. золоту медаль за командну перемогу у перетягуванні канату та срібну - у метанні ваги.